Znęcanie nad zwierzętami cz. VIII

Ostatnie dwa zachowania wymienione w ustawie kwalifikowane jako ZNĘCANIE nad zwierzętami można spotkać nader często i równie często są one ignorowane przez ludzi. Wynika to przede wszystkim z nieświadomości społecznej, że niezapewnienie zwierzętom właściwych warunków życia, dostatecznej ilości wody, czy pokarmu, to ZNĘCANIE. A pamiętać należy, że zwierzę samo o wodę czy żywność nie poprosi.

Znęcanie nad zwierzętami cz. VIII

I tak, mamy tu dwa kolejne zachowania:

Pierwszy to brak dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie rybom – czy to w czasie transportu, czy też w czasie przetrzymywania ich do sprzedaży. Takie przypadki są często spotykane zimą, gdy przed świętami Bożego Narodzenia na sprzedaż wystawiane są głównie karpie, ale i inne ryby. Należy pamiętać, że sprzedawca musi zapewniać rybom nie tylko właściwe warunki do życia na stoisku sprzedażowym, ale także, sprzedając żywe ryby, ma obowiązek odpowiednio je zapakować, tak by transport do miejsca zamieszkania kupującego nie powodował u ryby bólu i cierpienia, tj. aby ryba miała właściwą ilość wody. Ryba bowiem oddycha w wodzie!

Zapewnienie właściwych warunków rybie podczas transportu dotyczy nie tylko sprzedawców, ale także wędkarzy, którzy często nie wiedzą, że nie mogą transportować złowionej ryby bez wody! Powinni więc zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki z wodą pozwalające rybie oddychać w wodzie.

Kolejne i ostatnie wymienione w ustawie zachowanie, a w zasadzie zaniechanie, to niezapewnienie zwierzęciu odpowiedniego pokarmu lub wody, przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby gatunku. Oznacza to, że każde zwierzę powinno mieć zapewniony dostęp do wody pitnej, a także jedzenie. I nie chodzi o podawanie resztek, często niebezpiecznych nawet dla zwierząt, ale zapewnienie odpowiedniego pokarmu dla danego gatunku, a jeśli stan zdrowia tego wymaga – właściwej diety. Dochodzi zatem do ZNĘCANIA także wtedy, gdy zwierzę wymaga szczególnej diety, a właściciel to świadomie ignoruje. 

Równie ważny jak właściwa dieta, jest dostęp zwierzaka do świeżej wody pitnej. Pamiętajmy o tym, nie tylko w czasie upałów, ale również na co dzień. Pies, kot, chomik czy krowa, tak samo potrzebuje pić wodę, więc zwracajcie uwagę, czy ich miski są zawsze pełne świeżej wody. Zdarza się bowiem, że woda w misce jest, ale stara, zielona, pełna bakterii, które mogą spowodować tylko pogorszenie stanu zdrowia zwierząt.

Takie zaniedbania ze strony właścicieli i opiekunów zwierząt są przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia.
 

Adwokat Anita Engler
Kancelaria Adwokacka

87-100 Toruń, ul. Wysoka 16 lok. 102
t: 505 835 819
e: adwokat@anita-engler.pl