Znęcanie nad zwierzętami cz. VII

Przedstawione dotychczas 12 z 17 zachowań kwalifikowanych jako ZNĘCANIE to już i tak sporo sposobów na spowodowane niepotrzebnego cierpienia niewinnych i bezbronnych zwierząt, które same nie ochronią swoich praw.

Jednak to nie koniec, poniżej przedstawiam kolejne, okrutne przypadki zachowań ludzi wobec zwierząt, za które grozi kara nawet do 5 lat WIEZIĘNIA!
 

Znęcanie nad zwierzętami cz. VII

O karalności organizowania walk zwierząt pisałam już wcześniej, przy okazji omawiania art. 16 ustawy o ochronie zwierząt. Nie ma żadnych wyjątków od zakazu organizacji walk, zatem każda walka zwierząt jest NIELEGALNA.

Ponownie wskazuję: żadne zwierzę nie zostało urodzone do tego, aby uczestniczyć w tego typu „rozrywkach”. Nie ma ras stworzonych do walk. Psy, koguty czy inne zwierzęta są przez swoich właścicieli zmuszane, brutalnie szkolone i wykorzystywane do udziału w walkach, które często kończą się ich śmiercią. Dlatego należy od razu reagować i zgłaszać już nawet podejrzenia co do udziału zwierzęcia w walce.

Obcowanie płciowe ze zwierzęciem, czyli tzw. ZOOFILIA jest w Polsce zakazana! Co prawda, ZOOFILIA nie stanowi osobnego przestępstwa, ale jest formą ZNĘCANIA nad zwierzętami. Brutalność tego czynu, obrażenia jakie powoduje u zwierzęcia, praktycznie od razu winna stanowić przestępstwo ZNĘCANIA ZE SZCZEGÓLNYM OKRUCIEŃSTWEM, za co grozi do 5 lat więzienia.

Wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu – chodzi o działania bądź zaniechania, w których zwierzę nie jest chronione przed niesprzyjającymi warunkami – deszczem, śniegiem, mrozem, jak i upałem.

Aktualnym przykładem takiego znęcania się nad zwierzętami będzie pozostawienie psa na uwięzi bez możliwości schronienia się np. przed słońcem, co w upalny dzień może zagrażać jego życiu. 

Kolejnym aktualnym o tej porze roku przykładem będzie pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie w upale, co naraża go na przegrzanie, utratę życia lub zdrowia. W tym przypadku, mamy do czynienia ze STANEM WYŻSZEJ KONIECZNOŚCI, co oznacza, że wybicie szyby w takiej sytuacji będzie usprawiedliwione, bowiem zwierzę i jego życie jest dobrem wyższego rzędu, a samochód będący wyłącznie rzeczą, stanowi dobro niższego rzędu.


Wszystkie powyższe formy ZNĘCANIA są dość brutalne i najczęściej prowadzą do przedwczesnej śmierci zwierząt, zatem reagujmy na czas!
 

Adwokat Anita Engler
Kancelaria Adwokacka

87-100 Toruń, ul. Wysoka 16 lok. 102
t: 505 835 819
e: adwokat@anita-engler.pl