Znęcanie nad zwierzętami cz. I

Dotychczas w przygotowanych materiałach omawiałam dla Państwa po krótce prawa zwierząt stanowiące de facto obowiązki człowieka wobec zwierząt, z uwagi na powszechną niewiedzę w tym zakresie, z którą spotykam się na co dzień w prowadzonych sprawach. 

Znęcanie nad zwierzętami cz. I
Zdjęcie pochodzi z: Freepik.com

Teraz jednak chciałabym przybliżyć Państwu czym jest przestępstwo znęcania nad zwierzętami, jaka kara grozi za to przestępstwo, jakie inne nakazy i zakazy mogą wiązać się z popełnieniem tego występku.

Wynika to przede wszystkim z tego, że często na różnych forach pojawiają się komentarze, że „kara za niska”, „zakaz posiadania zwierząt na zawsze”, „dożywotnio powinien pracować w schronisku” itp. Czytając te opinie widzę, że społeczeństwo nie ma wiedzy o tym, że „robimy, co możemy”. Adwokaci, prokuratorzy i sądy – musimy pracować i bazować na obowiązującym prawie, które przewiduje „widełki” kar czy środków karnych, więc nie ma możliwości nałożyć na sprawcę czegokolwiek dożywotnio.  

W pierwszej kolejności zwracam uwagę, że są 4 przestępstwa: 

  • Zabicie zwierzęcia wbrew prawu
  • Znęcanie nad zwierzęciem
  • Zabicie zwierzęcia wbrew prawu ze szczególnym okrucieństwem
  • Znęcanie nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem

Za pierwsze dwa czyny grozi kara pozbawienia wolności – więzienia – do 3 lat. Oznacza to, że sprawca może dostać maksymalnie karę 3 lat więzienia, ale (nie wdając się w szczegóły wymiaru kary z kodeksu karnego), może zostać też orzeczona kara grzywny, ograniczenia wolności (prac społecznych) lub kara więzienia „w zawieszeniu”.

Gdy czyn sprawcy można zakwalifikować jako szczególne okrucieństwo (w skrócie: gdy zadano zwierzęciu więcej cierpienia, aniżeli było to konieczne do osiągnięcia skutku), wówczas sprawcy grozi za to kara wyższa – maksymalnie do 5 lat więzienia. 

Tak więc orzekane przez sądy kary jednego czy dwóch lat pozbawienia wolności – w obecnych realiach, wbrew pozorom nie są karami łagodnymi, a sąd nie może orzec – jak np. w przypadku zabójstwa człowieka – kary 25 lat pozbawienia wolności czy dożywocia.

Niejednokrotnie już samo skazanie sprawcy istotnie wpływa na jego życie – w wielu zawodach wymagana jest niekaralność, natomiast gdy zostanie orzeczona grzywna czy prace społeczne, wówczas taka osoba widnieje w rejestrze jako „karana”. Czasem też wysokie grzywny czy obowiązek wykonywania prac społecznych przez rok czy dwa znacznie bardziej odbijają się na codziennym funkcjonowaniu niż wyrok w zawieszeniu. 
 

Adwokat Anita Engler
Kancelaria Adwokacka

87-100 Toruń, ul. Wysoka 16 lok. 102
t: 505 835 819
e: adwokat@anita-engler.pl